AWS Certification
Certifikacija u IT-u
Postoje razlicita misljenja i stavovi vezani za certifikaciju u IT-u. Nisu rijetki oni koji su izriciti protivnici certifikata smatrajuci kako ne donose dodatnu vrijednost niti znanje. Smatram da razlog za takvo misljenje najviše lezi u cinjenici da su se certifikati pojedinih vendora sticali memorisanjem odogovara i kupovinom “dumpova”. “Dumpovi” bi sadrzavali par stotina pitanja u odgovora sa oznacenim tacnim odgovorima pa bi potom na certifikacijskom ispitu dolazila identicna pitanja gdje bi cak i poredak ponudjenih odgovora bio identican onom koji se mogao vec vidjeti u “dompovima”. Sticanje certifikata na takav nacin je slozit cemo se uzaludno i u krajnjoj tacki beskorisno, kako za vas tako i za vaseg poslodavaca. Naravno, postojali su i oni certifikati koje i nije bilo baš tako jednostavno poloziti i osobe koje su posjedovale takve certifikate su prije svega posjedovale zanje a certifikat je dolazio samo kao dodatna potvrda tog znanja. U red takvih certifikata spadao je Microsoft SQL Server Master certifikat kao i VMWare certifikati koji su ukljucivali pored teorijskog dijela i prakticni dio za uspjesno polaganje.
Bez obzira koji od IT certifikata odlucite polagati, vrijednost tog certifikata zavisi samo od vas. Ono sto je vaznije od samog certifkata je znanje koje cete steci tokom pripreme za njegovo polaganje a njegovim uspjesnim polaganjem to znanje samo verifikujete. Takodjer vazno je napomenuti da niti jedan certifikat sam po sebi ne može zamijeniti niti nadomjesitit iskustvo rada u stvarnom okruzenju ili na stvarnim zadacima i problemima.
AWS Certifikacija
AWS certifikacija trenutno spada u red najtrazenijih certifikata na IT trzistu rada a za to postoji nekoliko razloga. Veliki broj kompanija koristi AWS kao cloud za svoju infrastrukturu gdje su i pored svih pogodnosti koje cloud sa sobom donosi potrebni kvalifikovani strucnjaci koji ce tu infrastrukturu pravilno odrzavati, konfigurisati itd. Drugi razlog je nacin na koji je koncipirana AWS certifikacija. Postoje nekolika nivoa certifikacija a pitanja su postavljena tako da se od vas traži teorijsko poznavanje servisa ali i stvarno iskustvo u radu sa njima. Takodjer mogucnost varanja uz pomoc “dumpova” je svedena na minimum jer se pitanja stalno osvjezavaju a certifikati obanavljaju. U kreiranju ispitnih pitanja učestuju timovi inženjera kao i ljudi iz zajednice koji su se već certifikovali i žele dati svoj doprinos kreiranju pitanja i odrzavanju kvaliteta certifikacije. Takodjer jos jedan od razloga zašto su AWS certifikati toliko trazeni na trzistu rada je i Amazon Partner Network (APN) program koji od kompanija koje zele biti dio tog programa izmedju ostalog kao jedan od preduslova postavlja i to da zaposleni moraju imati odredjen broj AWS certifikata.
Biti dobar AWS Solutions Architect ili DevOps inzenjer ne zahtijeva polaganje bilo kojeg certifikata, poznajem jako veliki broj strucnjaka i istinskih AWS eksperata koji ne posjeduju niti jedan AWS certifikat. Međutim za pocetnike ili osobe koje dolaze iz neke druge IT oblasti AWS certifikacija predstavlja odlicnu putanju na osnovu koje mogu da prate svoj napredak ali i koja im postavlja nove zadatke i izazove te ih tjera da na tom putu sticanja AWS certifikata dobiju neophodno zanje. Prije nego se upustimo u analizu dostupnih AWS certifikata potrebno je napomenuti i da samo znanje o AWS servisima nije dovoljno. Vjestine administracije operativnih sistema, mreza, baza podataka poznavanje monolitne arhitekture, arhitekture mikro servisa,pisanje python i shell skripti, golang programskog jezika, poznavanje devops kulture i alate, sve to je još uvijek potrebno, usudio bi se reci cak i neophodno za kvalitetan rad sa AWS servisima.
Pregled dostupnih AWS certifikata
*Slika preuzeta sa zvanicnog AWS certifikacijskog sajta.
AWS certifikacija je podijeljena u cetiri nivoa:
Foundational - Nivo namjenjen onima koji nemaju nikakvog prethodnog hands-on iskustva u radu sa AWS servisima, u sklopu Fundational nivou certifikacije imate na raspolaganju sljedece certifikate:
Associate - Nivo namjenjen onima koji vec imaju prethodno iskustvo u radu sa AWS servisima, u sklopu Associate nivou certifikacije imate na rasplaganju sljedece certifikate:
Proffesional - Nivo certifikacije namjenjen iskusnim korisnicima AWS-a koji imaju minimalno 2 godine iskustva u radu sa AWS servisima, u sklopu Proffesional nivou certifikacije imate na raspolaganju sljedece certifikate:
Specialty - Nivo certifikacije namjenjen iskusnim korisnicima AWS-a koji zele dodatno da se specijaliziraju u odredjenim oblastima AWS-a. U sklopu Specialty niva certifikacije imate na raspolaganju sljedece certifikate:
Za polaganje AWS certifikata ne postoje nikakvi preduslovi u smislu da prethodno morate imati polozen neki ulazni certifikat kako bi pristupili polaganju sljedeceg certifikata sa veceg nivoa. Ukoliko smatrate da ste spremni i posjedujete potrebni nivo znanja mozete u svakom trenutku izaci da polazete bilo koji od dostupnih certifikata.
Kako se pripremiti za uspjesno polaganje AWS certifikata
Last updated